Ministrja Kumbaro: Për turistë cilësorë na duhen standarde, aeroporte, hoteleri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro tha në emisionin ‘Now’ në Euronews Albania se me gjithë numrin e madh të turistëve që vizitojnë Shqipërinë, vendi ka mungesa të kapaciteteve akomoduese.

Sipas Kumbaros vendi ka nevojë për standarde duke nisur që nga rrugët, aeroportet, hotelet nëse do që të ketë turistë cilësorë që shpenzojnë në vendin tonë.

“Nëse duam turistë cilësorë, ai kërkon rrugë, aeroporte. Këto janë kërkesa të një kategorie të caktuar, në Greqi, Itali apo edhe Shkup i ke aeroportet brenda vendit. Ata kërkojnë hotele me 4-5 yje si një lloj garancie. Nuk jemi nxituar të shpërndajmë yje se ende nuk e kemi të besueshëm sistemin, për ta bërë një gjë të tillë jemi duke studiuar tregun që të jetë një model i besueshëm”, tha Kumbaro.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ulet sërish çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e enjte nafta do të shitet me 235 lekë/litër. Benzina do të...

Rusët avancojnë në Lindje, shkatërrime dhe viktima në të dyja palët

Forcat ruse vijojnë të sulmojnë më shumë ndërtesa në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës. Një ditë më parë u raportua për viktima nga të dyja...

TË FUNDIT

Ulet sërish çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e enjte nafta do të shitet me 235 lekë/litër. Benzina do të...

Rusët avancojnë në Lindje, shkatërrime dhe viktima në të dyja palët

Forcat ruse vijojnë të sulmojnë më shumë ndërtesa në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës. Një ditë më parë u raportua për viktima nga të dyja...

Rrugët që bllokohen në Tiranë për protestën

Partia Demokratike ka kërkuar 2 orë leje në Policinë e Tiranës për protestën e sotme, nga ora 19:00 deri në 21:00 të mbrëmjes. Përmes një...

Balla: 11 korriku të shpallet dita e përkujtimit të gjenoicidit në Srebrenicë

Kryetari i grupit parlamentar të Partisw Socialiste, Taulant Balla i cili paraqiti në Kuvend projektrezolutën për njohjen e gjenocidit të Srebrenicës, e cilësoi atë...