Balla shpjegon pse u tërhoq PS nga ligji për “non gratat”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Grupit Parlamentar i PS, Taulant Balla, ka shpjeguar se përse Partia Socialiste u tërhoq nga ligji për ‘non gratën”.

I ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania, Balla tha se është një çështje që duhet të vlerësohet në aspektin e përmbajtjes sipas Kushtetutës.

“Është një diskutim që është bërë para dy vitesh. Propozimi i parë konkret ka ardhur nga Oerd Bylykbashi, diku nga janari i vitit 2021, që lidhej me rastin e një deputeti tjetër të Kuvendit të Shqipërisë në atë kohë. Që në atë kohë përgjigja ime ka qenë që kjo çështje të vlerësohet në aspektin e përmbajtjes në marrëdhënie me Kushtetutën.

Kemi një mundësi që në formularin e dekriminalizimit të deklarohet që je i shpallur “non nrata” nga një shtet. Një është humbja e menjëhershme e mandatit. Kur kemi dakordësuar të ashtquajturin dekriminalizim një pjesë e juristëve nuk ka qenë dakord. Unë për këtë çështje nuk jam tërhequr dhe nuk do të tërhiqem kurrë. Ekspertët thonë se kjo çështje ha diskutim”- u shpreh ai.

Erla Mëhilli: Keni frikë se mund të penalizohen dhe njerëz në radhët tuaja?

“Instrumenti që kanë zgjedhur SHBA, janë instrumente që rezultojnë të jenë efikas në identifikimin dhe drejtimin e gishtit drejt personave të caktuar”- theksoi Balla.

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?