Nishani për përplasjen Meta-Kim: Mendoj se ka qenë krejt e panevojshme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani ka komentuar në “Raw Politics” vendimin e Kuvendit, i cili votoi pro shkarkimit të Metës me argumentin se ka shkelur Kushtetutën.

Ai tha se veprimi i Kuvendit e ka dëmtuar imazhin e Shqipërisë. Sipas tij, në argumentet që ka shpalosur mazhoranca nuk sheh asnjë argument apo fakt ligjor, që të legjitimojë shkarkimin nga detyra të kreut të shtetit.

“Për fatin e keq, ai që quhet parlament ende…nuk ka mbetur ky rast për të konfirmuar se në çfarë niveli apo derexheje ka mbërritur. Ishte qëndrim që ka dëmtuar imazhin e Shqipërisë dhe të shtetit. Është qëndrim politik. Unë nuk di nëse e ka shkelur apo jo Kushtetutën, unë nuk kam parë asnjë provë apo fakt ku të faktohet shkelje e rendë e Kushtetutës”, tha Meta.

I pyetur për rolin që ka luajtur Meta gjatë fushatës zgjedhore të 25 prillit, z. Nishani thotë se ai personalisht nuk e ka parë që presidenti të jetë përfshirë në të.

“Unë nuk e kam parë presidentin aktual të bëjë fushatë në emër të një parti politike. Këto janë qëndrime politike dhe këndvështrime politike”, shtoi ai.

Moderatorja Erla Mëhilli kërkoi një koment nga ish-Presidenti i Republikës mbi përplasjen e kreut të shtetit me ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, për këtë z. Nishani bëri këtë koment: “Mendoj se ka qenë krejt e panevojshme”, tha Nishani.


 

Etiketimet

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

TË FUNDIT

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në avionin privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në gjendje te dehur...

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?