Paskal Milo: “Historinë e shqiptarëve” nuk do ta shkruajë Skënder Gjinushi, por historianët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Roli i Skënder Gjinushit si kryetar i Akademisë së Shkencave është paragjykuar për shkak të përfshirjes së tij në politikë. Një paragjykim i tillë ka bërë që produktet që dalin nga ky institucion, siç është projekti “Historia e shqiptarëve” të shihen me mosbesim. Kështu u diskutua sot në emisionin “Raw Politics”.

Mirëpo për historianin Paskal Milo, është gabim që persona që janë profesionistë, të paragjykohen në punën e tyre për shkak të përfshirjes në politikë. Skënder Gjinushi apo kushdo tjetër, duhet të vlerësohen për rolin dhe eksperiencën që kanë, sipas historianit.

“Skënder Gjinushi ka 30 e ca vjet që ka qenë anëtar i Akademisë së Shkencave. Një nga gabimet më të mëdha që ndodh në Shqipëri është politizimi edhe kur nuk duhet i fenomeneve të kësaj natyre”, tha Paskal Milo.

Në fillim të muajit maj, Akademia e Shkencave prezantoi projektin “Historia e shqiptarëve” dhe ngriti grupin e punës për të rishkruar historinë nga antikiteti, deri në kohët moderne.

Z. Milo tha se merret për të mirëqenë që meqë Skënder Gjinushi është në krye të Akademisë së Shkencave, edhe teksti “Historia e shqiptarëve” mund të paragjykohet.

“Nuk do ta shkruajë Skënder Gjinushi historinë e shqiptarëve, por historianët”, u shpreh ai.

Për historianin, personat që janë të afirmuar në fushën e historisë, nuk i lë ndërgjegjja që të spekulojnë mbi ngjarjet historike dhe për këtë është gabim që të paragjykohen vetëm për faktin se mund të jenë të përshirë në politikë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

TË FUNDIT

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

Grabitet shtëpia e Mariah Carey-t

Një incident fatkeq i ka ndodhur këngëtares Mariah Carey ndërsa ishte me pushime. “Page Six” raporton se në korrik, ndërsa Carey ishte me pushime në...

‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?