Në 10 vjet kemi humbur 32 për qind të pyjeve, thotë zv.ministrja e Mjedisit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Zv. ministrja e Mjedisit, Ornela Çuçi tha se për herë të parë është bërë inventarizimi i pyjeve nga ku ka rezultuar se gjatë periudhës 2006-2016 janë humbur 32 për qind të volumit të pyjeve.

Me gjithë zjarret që janë shtuar në gjithë botën për shkak të rritjes së temperaturës së tokës, moratoriumi i pyjeve dhe mbjella e pemëve të reja ka bërë që pas kësaj periudhe prerjet masive të pyjeve janë reduktuar.

“Dhe të mos harrojmë që problemi më i madh që na pret është se me rritjen e temperaturës të tokës, dhe e pamë këtë vit gjithë bota u prek nga zjarret. Në zonat e mbrojtura kemi humbur 1500 hektarë jo plotësisht. Gjëja e parë që kemi bërë në Ministrinë e Mjedisit dhe Turizmit është që mbjellim sa më shumë pemë. Nga ana tjetër, moratoriumi i pyjeve e ka zvogëluar masivisht prerjen ne e pyjeve. Pas 2016 nuk kanë ndodhur më prerje masive të pyjeve”, tha zv.ministrja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

TË FUNDIT

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...