Strategjia e mazhorancës dhe opozitës për mjedisin, zv.ministrja Çuçi dhe deputetja Ulliri përballë të rinjve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Mjedisi ishte në qendër të emisionit më të ri në Euronews Albania RinON.

Studentët Eridiola Biba dhe Diogjen Kolici ishin përballë zv.ministres së Turizimit, Ornela Çuçi dhe deputetes së PD Andia Ulliri, për të zbuluar cila është strategjia e mazhorancës dhe opozitës në mbrojtje të mjedisit.

Sipas zv.ministres, Shqipëria ka bërë punë të mirë në përafrimin e kuadrit ligjor me atë të BE sa i takon çështjes së menaxhimit të mbetjeve çka ka bërë që sot sipas saj, 70 për qind e popullsisë t’i çojë mbetjet në një pikë optimale sanitare.

“Më parë mbetjet shkonin në lumë me vendim të këshillave bashkiakë. Kështu e gjetëm Shqipërinë në 2013, me 130 vende depozitimeve buzë lumit dhe 40 pranë zonave të mbrojtura.

Kjo është bërë, ka ende probleme, pasi vijmë nga një kulturë  mosmenaxhimi e gjatë. Tashmë dalim me një platformë për të mbyllur venddepozitimet historike duke bashkëpunuar me bashkitë”, tha ajo.

Deputetja e PD, Andia Ulliri tha se qeveria ka dështuar me strategjinë e menaxhimit të mbetjeve dhe personifikimi i kësaj situate sipas saj janë inceneratorët, një çështje e denoncuar nga PD. Ajo tha se PD nuk mendon që inceneratorët janë vendim i gabuar, por që nuk janë në zbatim për shkak të aferave korruptive.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

TË FUNDIT

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...