Alibeaj: Zyrat e gjykatave janë bosh, situata në sistemin e drejtësisë, dëshpëruese

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj përballë të rinjve në emisionin RinON në Euronews Albania tha se situata në sistemin e drejtësisë sot është dëshpëruese.

Sipas tij, miratimi dhe zbatimi i ligjeve të reformës në drejtësi në mënyrë të njëanshme nga mazhoranca ka bërë që sot në gjykatat dhe prokuroritë e të gjitha niveleve të gjesh zyra bosh për shkak të mungesës së gjyqtarëve dhe prokurorëve të shkarkuar.

Kjo bën, tha z. Alibeaj, që sot askush të mos mundet të marrë drejtësi në kohë, drejtësi cilësore apo edhe të mos marrë fare drejtësi.

“Sot faktet i ka publiku; e para mungesë e madhe gjyqtarësh e prokurorësh në të gjitha nivelet; së dyti, vetëm në Gjykatën e Lartë numri i dosjeve që duhet të gjykohen në kohë ka shkuar në 35 mijë; së treti, sa krime ndodhin përditë dhe sa kriminelë shkojnë pas hekurave? Jo, ndodh e kundërta, kriminelë me emër në publik, dalin në lajme që lënë qelinë çka tregon për një situatë dëshpëruese të sistemit të drejtësisë”, deputeti demokrat.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

TË FUNDIT

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...

Nisma e BE-së, karikues universal për celularët dhe tabletat nga viti 2024

Me një shumicë dërrmuese prej 602 votash pro, përballë 13 kundër dhe 8 abstenim, Parlamenti Evropian miratoi rregulla të reja për një karikues universal...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?