Ngecja e integrimit, Xhafaj: Shkak problemet e brendshme të BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Etjen Xhafaj, deputeti i Partisë Socialiste thotë se rrethanat kanë ndikuar në ngecjen e procesit të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Ai thotë se kushtet teknike dhe politikë janë plotësua tashmë.

“Tani nuk është më çështje e reformave apo e problemeve që duhen adresuar nga qeveria shqiptare por janë probleme që kanë të bëjnë me vendimmarrjen evropiane. Kjo nuk po ndodh vetëm me Shqipërinë, ne kemi parë në vende të tjera dhe në Maqedoninë e Veriut pak javë më parë ku pati zgjedhje, që ka një lodhje me pritjen për t’u hapur mundësia e mbajtjes së Konferencës së Parë Ndërqeveritare”, ka deklaruar Xhafaj.

Ina Zhupa, deputete e Partisë Demokratike është e mendimit se Shqipëria çdo ditë po largohet nga standardi evropian nisur nga lufta ndaj korrupsionit apo çështje që lidhen me mbrojtjen e mjedisit.

“Nuk është çështje e vendeve anëtare. Nuk ka vende anëtare në BE që të kenë inat Shqipërinë dhe të jenë me qasje negativiste, përkundrazi e kanë parë gjithmonë pozitivisht. Por kur shikojnë atë që ndodh me Shqipërinë dhe raportet e KE, tregojnë të gjitha problematikat”, deklaroi Zhupa.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...