Ngecja e integrimit, Xhafaj: Shkak problemet e brendshme të BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Etjen Xhafaj, deputeti i Partisë Socialiste thotë se rrethanat kanë ndikuar në ngecjen e procesit të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Ai thotë se kushtet teknike dhe politikë janë plotësua tashmë.

“Tani nuk është më çështje e reformave apo e problemeve që duhen adresuar nga qeveria shqiptare por janë probleme që kanë të bëjnë me vendimmarrjen evropiane. Kjo nuk po ndodh vetëm me Shqipërinë, ne kemi parë në vende të tjera dhe në Maqedoninë e Veriut pak javë më parë ku pati zgjedhje, që ka një lodhje me pritjen për t’u hapur mundësia e mbajtjes së Konferencës së Parë Ndërqeveritare”, ka deklaruar Xhafaj.

Ina Zhupa, deputete e Partisë Demokratike është e mendimit se Shqipëria çdo ditë po largohet nga standardi evropian nisur nga lufta ndaj korrupsionit apo çështje që lidhen me mbrojtjen e mjedisit.

“Nuk është çështje e vendeve anëtare. Nuk ka vende anëtare në BE që të kenë inat Shqipërinë dhe të jenë me qasje negativiste, përkundrazi e kanë parë gjithmonë pozitivisht. Por kur shikojnë atë që ndodh me Shqipërinë dhe raportet e KE, tregojnë të gjitha problematikat”, deklaroi Zhupa.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

TË FUNDIT

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...