Përfaqësuesit e dy partive të mëdha diskutojnë skemën e pensioneve në vend

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Astrit Hado, drejtor i Përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore foli përballë të rinjve në RinOn në lidhje me skemën e pensioneve në vend.

Ai sqaroi se pensioni është i merituar në bazë të sasisë së lekëve që dikush ka kontribuar gjatë viteve të punës, ku dikush merr 40% të pagës që ka marrë gjatë jetës profesionale.

Astrit Hado tha se nuk është e mundur që minimumi i pensionit të jetë aq sa është paga minimale, pasi gjysma e kontribuuesve është me pagë minimale dhe skema aktuale e pensioneve nuk ka kapacitete që t’i përballojë.

Kastriot Sulka, ish-zv.ministër i Punës dhe Çështjeve Sociale tha se Partia Demokratike pati një vizion për rritjen e pensioneve dhe i rriti me 5%.

Z. Sulka foli edhe për pensionet e invaliditetit, ku tregoi se nga viti 2005 deri në vitin 2013, qeveria i rriti pensionet me rreth 5% çdo vit. Ndërsa qeveria Rama, tha z. Sulka, nuk ka vazhduar me të njëjtin trend, duke bërë që shuma e pensioneve të invalidëve të mbetet e ulët.

“Në vitet 2005-2018 pensioni për invalidët ka qenë 8000 mijë lekë dhe shkoi në 12000. Në 8 vjet, i bie rreth 5% në vit, ndërsa nga 2013 deri në 2020 kemi një rritje me vetëm me 18%”, u shpreh z. Sulka.

“Sikur të kishim mbajtur të njëjtin trend si PD-ja, sot do të ishin 183000 lekë, jo si aktualisht që janë shumë më pak se kaq”, shtoi ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...