Sulka: Paketat e ndihmës sociale duhet të konsultohen me ekspertët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kastriot Sulka, ish-zv.ministër i Punës dhe Çështjeve Sociale thotë se reforma e shërbimeve sociale qëndron pezull prej 4 vjetësh.

Hartues i Partisë Demokratike për çështjet sociale duke iu referuar protestës së fundit të paraplegjikëve dhe tetraplegjikëve, tha se politika kohët e fundit po tregon se u përgjigjet vetëm kërkesave të atyre që dalin në rrugë.

Ndaj ai bëri thirrje që “paketat që përgatiten s’duhen bërë për përfitime politike por të konsultuara nga ekspertë të mirëfilltë”.

“Në politikë po përcaktohet gjithnjë e më shumë kush del në rrugë. Kjo nuk do të thotë se kush nuk del në rrugë të protestojë, nuk ka të drejtë. Reforma e shërbimeve sociale ka 4 vjet që vjen në për duart e njerëzve ku diskutohet që do të bëhet e decantralizuar apo do t’i kalojë pushtetit vendor”, tha ai.

Astrit Hado, drejtori i Institutit të Sigurimeve Shoqërore gjatë emisionit “RinOn” u shpreh se ISSH merret me trajtimin e “invalidëve të punës” ndërsa me trajtimin e personave me aftësi të kufizuara merret Shërbimi Social Shtetëror.

Hado tha se trajtimi i personave me aftësi të kufizuara bëhet në mënyrë të barabartë kurse trajtimi i invalidëve të punës përmes skemës së kontributeve dhe moshës.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...