Sulka: Qeveria të rrisë realisht pensionet. Hado: S’është zgjidhje, do çonte në rritje të deficitit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kastriot Sulka, ish-zv.ministër i Punës dhe Çështjeve Sociale dhe hartues i politikave sociale në Partinë Demokratike tha gjatë emisionit RinON në Euronews Albania se zgjidhja e vetme për të ndërhyrë në skemën e pensioneve është rritja reale e tyre.

Në momentin që qeveria kaloi buxhetin mund të kishte rritur edhe pensionet, pasi ‘kur thua e ke rritur sa inflacioni, nuk e ke rritur, tha z. Sulka.

Por për Astrit Hadon, drejtor i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, kjo nuk është zgjidhje pasi do të çonte në rritjen e deficitit dhe efekte financiare afatgjata.

“Duke pasur një skemë që  funksionon me deficit, një rritje e pensioneve përtej ritmit të shtimit të të ardhurave do të çonte në rritje të deficit të skemës. Efektet financiare në periudhë afatgjatë do të jenë të larta”, tha z. Hado.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...