Kriza e çmimeve, Kadia refuzon ‘zgjidhjen’ e RMV, Agalliu: Qeveria po vështirëson situatën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Besart Kadia, zv.ministër i Financave dhe Arbi Agalliu, deputet i Partisë Demokratike kanë paraqitur optikën e tyre për krizën e çmimeve gjatë diskutimeve në emisionin “RinOn”.

Zv. ministri i Financave, Kadia tha se norma e inflacionit në Shqipëri krahasuar me disa vende të rajonit është i ulët dhe produktet vendase kanë amortizuar rritjen e çmimeve.

Duke komentuar vendimin më të fundit të Maqedonisë së Veriut për të ngrirë rritjen e çmimeve të shportës, Kadia nuk e cilësoi si zgjidhje të problemit.

“Kush do e paguajë? Nëse një produkt e ka koston 2 lekë, shteti thotë mos e rrit më shumë dhe kjo e nxjerr biznesin pa fitim ose me humbje. Ky është transferim i problematikës dhe nuk është zgjidhje”, tha Kadia.

Deputet i PD, Agalliu u shpreh se tregjet ndërkombëtare kanë reflektuar rritje të çmimit pas hapjes së tregjeve dhe rritjes së kërkesës, por qeveris sipas tij duhet të ndërhyjë për të mbajtur konsumatorët por edhe bizneset.

Sipas tij qeveria në këtë situatë nuk po e lehtëson barrën për biznesin por përkundrazi. Ai mori si shembull vendosjen e TVSH-së për bujqësinë dhe akcizës për gazin.

“Praktikat e vendeve të tjera nuk rekomandojnë rritjen e detyrimeve fiskale në periudhë krizash sidomos për ato produkte që presojnë rritje nga tregjet ndërkombëtare”, deklaroi Agalliu.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...