Zv. ministri i Financave debat me deputetin demokrat për aktin normativ që ndryshoi buxhetin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë Demokratike, Arbi Agalliu, në emisionin RinOn hodhi akuza mbi ministrinë e Financave ose për paaftësi, ose se detyrohet të marrë vendime sipas urdhrave të kryeministrit.

Deputeti mori shkas nga një akt normativ për të rritur shpenzimet në disa fusha, që ka mbërritur te Komisioni i Ekonoimisë, me kërkesë nga Ministria e Financave.

“Komisioni i ekonomisë do të diskutojë kërkesën e Ministrisë së Financave për të rritur shpenzimet në disa fusha. Ministria e financave është ose e paaftë, ose e detyruar nga kryeministri”, u shpreh Agalliu.

“Unë njoh kryeministrin dhe nuk na ka detyruar”, tha Besart Kadia, zv. ministër i Financave.

Ndërsa për strategjinë e PD-së, Arbi Agalliu tha se ka në bazë taksën e sheshtë, e cila nuk do të thotë të paguajnë të gjithë njësoj.

“Përqindja është e njëjtë, por sasia ndryshon”, tha Agalliu.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...