Politika në 31 vite ka dështuar të japë shpresë për rininë, thotë deputeti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Deputeti Etjen Xhafaj thotë se teknologjia dhe inovacioni do të jenë sektorë të rëndësishëm në të ardhmen.

Sipas tij politika shqiptare në këto 31 vite ka dështuar tek misioni për të shpërndarë shpresë sidomos tek të rinjtë, duke iu referuar largimit masiv.

I pyetur nga të rinjtë në emisionin “RinOn” se a ka qeveria plan për parandalimin e largimit të rinjve, tha se plani ka nisur duke u zbatuar prej 2014.

“Ka nisur me reformën për Arsimin e Lartë dhe në disa sektorë. Ajo që nuk thuhet shpeshherë është se këtu ka një numër shumë të madh të kthyer nga emigracioni edhe pse kanë pasur mundësi që të punojnë jashtë”, tha Xhafaj.

Deputeti tha se duhet më tepër vëmendjen për përgatitjen e të rinjve për tregun e punës pasi duke iu referuar studimeve të fundit, ai tha se profesionet më të kërkuara në 2040 nuk janë shpikur ende.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

TË FUNDIT

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...