81% apo 92%? Ish-ministrja debaton me zv.kryetaren e PD për borxhin publik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-ministrja e Financave, Anila Denaj thotë se niveli i borxhit publik është 80.1% dhe jo 84% siç deklaron Presidenti.

Deputetja e PS tha se në borxhin publik përfshihen vetëm shpenzimet që kanë kontabilizuar.

Rritja e ndjeshme e nivelit të borxhit publik tha ajo ka ardhur për shkak të Rindërtimit pasi janë 650 milionë dollarë fond i akorduar nga buxheti i shtetit.

“Borxhi publik i deklaruar është në nivelin 80.1%. Nuk e di ku e ka gjetur Presidenti shifrën 84%”, tha Denaj.

Sipas znj. Denaj në vitin 2019 niveli i borxhit ka qenë 66%, kurse në vitin 2013 ishte në 72%.

Zv.kryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku thotë se në nivelin e borxhit të publikuar nga Ministria e Financave nuk përfshihet borxhi që Shqipëria ka nga Gjykata e Arbitrazhit si dhe shpenzimet për PPP-të.

Deputetja e PD tha se këto shpenzimet që do të paguhen duhet të ishin llogaritur në borxh.

Ajo përmendi dhe borxh që shteti i ka Bankës Kombëtare, që gjatë qeverisë “Berisha” ish-hotel Dajti iu shit BSH-së dhe fatura të papaguara të energjisë elektrike.

“Llogaritur të gjithë këto shkojnë në 12% të GDP-së, shtuar borxhin 80.1% shkojmë në 92% të GDP”, tha znj. Tabaku.

Deputetja e PD tha se ky nivel borxhi që nuk është njohur në 17 vitet e fundit e vë buxhetin e shtetit në një risk fiskal.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...