Mandati i Shqipërisë në OKB, Barbullushi: Gati për konsultim me opozitën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Qeveria është e gatshme të konsultojë me opozitën prioritetet e Shqipërisë në mandatin 2-vjeçar në Këshillin e Sigurisë së OKB.

Kështu u shpreh Odeta Barbullishi, këshilltarja e kryeministrit Edi Rama në emisionin RinON në Euronews Albania. Ajo tha se këto prioritet janë ato që kanë qenë në vazhdimësi të rolit të Shqipërisë në rajon dhe elementë të rëndësishëm të politikës së jashtme në vite.

“Kemi përgatitur një material strategjik me prioritete në mandatin 2-vjeçar në Këshillin e Sigurisë së OKB. Këto janë proritete që kanë qenë vazhdimësi e rolit të Shqipërisë në rajon, janë edhe elementë të rëndësishëm të politikës sonë të jashtme në vite. Ky dokument është konsultuar me disa faktorë, dhe jemi gati ta konsultojmë edhe me opozitën”, tha Barbullushi.

Sekretari për marrëdhëniet me jashtë në PD, Gentian Gaba e cilësoi një moment të rëndësishëm për Shqipërinë që duhet të shfrytëzohet pasi është bërë shumë punë para se të arrihet deri këtu.

Ai tha se opozita është e hapur për të diskutuar për çështje të interesit kombëtar, të sigurisë dhe paqes në rajon, por theksoi se më rëndësishmja është që këtë pozicion Shqipëria ta shfrytëzojë siç duhet.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Më shumë se 500 protestues nga Vlora drejt Tiranës për protestën

Më shumë se 500 protestues nga Vlora janë nisur drejt Tiranës për të marrë pjesë në protestën e opozitës që pritet të nisë sot...

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

TË FUNDIT

Më shumë se 500 protestues nga Vlora drejt Tiranës për protestën

Më shumë se 500 protestues nga Vlora janë nisur drejt Tiranës për të marrë pjesë në protestën e opozitës që pritet të nisë sot...

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...