Qasja për ‘Open Balkan’, Haxhiu e Bushati të ndarë: Gjermania krijoi një diktator në Ballkan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qasja e Bashkimit Evropian në raport me Ballkanin Perëndimor u diskutua mbrëmjen e sotme në emisionin “Shock” në Euronews Albania.

Analisti Baton Haxhiu tha se mes presidentes së Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen dhe kryeministrit Edi Rama nuk pati përplasje, por thjesht paqartësi në lidhje me iniciativën e quajtur “Open Balkan”.

Ai e cilësoi Procesin e Berlinit, si projekt të dështuar të shteti gjerman, që për Haxhiun nuk bëri gjë tjetër, veçse prodhoi një diktator në Ballkan, referuar këtu, presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç.

“Nuk do ta quaja përplasje, por do ta quaja një mos-qartësim të qartë se çfarë përfaqëson “Open Balkan”. Nuk mund ta lë në gjysmë të rrugës një nisje të suksesshme dhe një përfundim të pasuksesshëm, ndoshta përfundimin më të pasuksesshëm që shteti gjerman e ka pasur me Procesi i Berlinit. Janë harxhuar miliarda, ka krijuar një diktator [referuar presidentit serb]. Fakti që është krijuar një njeri i fuqishëm”, tha  ai.

Sipas Haxhiut, presidentja e Komisionit Evropian kishte mosbesim te “Open Balkan”, por kryeministri Rama shton ai u përpoq t’ia shpjegojë me shifra se pse kjo qasje mund të jetë e suksesshme për vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Ka paqartësi, ajo kishte mosbesim për Open Balkan dhe atë e shprehu, por Rama u mundua ta shpjegojë se pse mund të jetë i suksesshëm ky proces dhe me numra. Në një farë mënyre e sfidoi një përrallë të suksesshme Berlinit, i cila përfundoi si e pasuksesshme”, shtoi ai.

Kurse Andi Bushati theksoi se njësoj si Merkel, edhe znj. Von der Leyen dha mesazhin se BE-ja e refuzon “Open Balkan”.

“Unë mendoj se u përplasën dhe mendoj se përplasja ishte evidente. Ne nuk kemi priortet të gjykojmë Gjermaninë dhe Francën, dhe sinjalin që vjen nga atje duhet ta shikojmë në kontekst në vendin tonë. Ka një refuzim të qartë nga BE, e pamë dhe nga Merkel, për ta njohur ‘Ballkanin e Hapur’ të Ramës Zevit dhe Vuiçitit”, tha ai.


 

Etiketimet

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...

Nisma e BE-së, karikues universal për celularët dhe tabletat nga viti 2024

Me një shumicë dërrmuese prej 602 votash pro, përballë 13 kundër dhe 8 abstenim, Parlamenti Evropian miratoi rregulla të reja për një karikues universal...

TË FUNDIT

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...

Nisma e BE-së, karikues universal për celularët dhe tabletat nga viti 2024

Me një shumicë dërrmuese prej 602 votash pro, përballë 13 kundër dhe 8 abstenim, Parlamenti Evropian miratoi rregulla të reja për një karikues universal...

Gazetari: Hakerat kryen sulmet kibernetike nga territori shqiptar

Gazetari Fatos Mahmutaj thotë se hakerat iranianë kryen sulmet kibernetike ndaj sistemeve digjitale dhe qeveritare, teksa ndodheshin në territorin shqiptar. Në një intervistë për Euronews...

Humb jetën 2-vjeçari në Itali nga mbidoza e hashashit

Nicolo Feltrin, 2-vjeçar nga Longarone, ka humbur jetën në spitalin në Pieve di Cadore, për shkak të mbidozës së hashashit. Mediat e huaja, bëjnë me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?