Arrestimi i Kokës, Bushati: Skemë e dirigjuar nga lart, nuk ka drejtësi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Analisti Andi Bushati tha se arrestimi i ish-ministrit të Mjedisit Lefter Koka nuk ishte në kuadër të drejtësisë, por një skemë e dirigjuar nga lart.

Sipas tij kryeministri Rama e di shumë mirë si do veprojë SPAK dhe në çfarë momenti, kështu që “në sitë” u vu dikush që nuk është as deputet, as ministër, nuk dëmton as partinë dhe i jep mundësinë publikut të mendojë se SPAK po bën drejtësi.

Bushati e cilësoi qesharak arsyetimin e Prokurorisë së Posaçme duke qenë se të gjitha akuzat përkonin identik me akuzat e LSI-së një vit më parë.

Analisti tha se ish-zyrtari i lartë u la të vidhte paratë deri në fund, t’i përdorte për një vit, madje dhe gjatë procesit zgjedhor.

“Për të mos shkuar më tej pastaj që po të njëjtat firma që kishte hedhur për inceneratorët e mbajtën peng dhe të bëhej opozitë fallco dhe të mos digjte mandatin,” shtoi ai.

Bushati tregoi se me Klodian Zoton e kishte zyrën ngjitur, zyrë e cila është mbyllur një muaj më parë.

“Dhe sot këta njerëz drejtësia e madhe që po i gjurmonte nuk i kap se kanë ikur. Pra, dikush i ka thënë, do bëjmë ‘shoë-n’ e rradhës, por duhet të ikni. E gjitha pra është një skenë e kombinuar që gjasme po bëjmë drejtësi, por drejtësi nuk ka,” – u shpreh analisti për Euronews Albania.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...