Bushati: SPAK bën arrestime me leje të Ramës. Haxhiu: Drejtësia në vend, 30 vjet e dirigjuar nga politika

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

SPAK kërkon paraprakisht leje nga Edi Rama për të arrestuar zyrtarë të lartë, përderisa të gjithë japin dorëheqjen pa arsye përpara se të arrestohen. Kështu u shpreh në emisionin “Shock” analisti Andi Bushati.

Ai tha se arrestimet bëhen me dirigjim të kryeministrit dhe se SPAK nuk vepron nëse Edi Rama nuk e ka dhënë miratimin e tij për arrestimin e dikujt.

Analisti Bushati u nis nga rasti i arrestimit të ish-ministrit të Mjedisit Lefter Koka ditën e sotme, i cili me datë 1 shtator hoqi dorë nga mandati i deputetit në qarkun e Durrësit, ndërsa gjatë qeverisjes së kaluar të PS-së dha dorëheqjen nga posti i tij si ministër i Mjedisit.

“Fakti që dy muaj përpara i thotë Lefter Kokës të bëjë një dorëheqje pa shpjegim, se gjasme u plak dhe s’është më për politikë, mua më ngre dyshimit njësoj si me tenderin e uniformave e policisë, që zyrtarët para i përjashton ministri dhe më pas i arreston SPAK, kemi një drejtësi me leje të Edi Ramës”, u shpreh Andi Bushati.

“Vetëm pasi Rama i bën dalje, hyjnë këta trimat e SPAK dhe arrestojnë”, shtoi ai.

Andi Bushati e cilësoi veprimtarinë e SPAK si një teatër me drejtësinë.

Ndërsa, Baton Haxhiu thotë se drejtësia në Shqipëri është prej 30 vitesh e dirigjuar nga politika dhe kësaj nuk mund t’i shpëtojë as SPAK që sipas tij është krijuar nën filtrin e SHBA dhe Bashkimit Evropian.

“Për 30 vjet njoh dhjetëra raste që drejtësia ka qenë e dirigjuar nga politika dhe kësaj nuk i shpëtohet as sot”, u shpreh ai.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...