Numri i lartë i divorceve, Bushati: Shoqëria në krizë, s’ka besim te e ardhmja

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shqipëria renditet e para në rajon për vitin 2020, në lidhje me numrin e divorceve. Sipas të dhënave të publikuara nga Eurostat, në vendin tonë raporti është 1.5 divorce për 1000 banorë.

Për analistin Andi Bushati, këto statistika tregojnë se shoqëria shqiptare ndodhet në krizë dhe njerëzit nuk e projektojnë të ardhmen në Shqipëri.

“Njerëzit nuk e projektojnë të ardhmen në këtë vend. Po mos të projektosh të ardhmen tënde në një vend, nuk mundet që edhe familjen ta shohësh si një bërthamë të të ardhmes në këtë shoqëri”, tha Bushati.

Analisti shtoi se shoqëria po shpërbëhet dhe shqiptarët po arratisen nga vendi.

“Është simptomë bashkë me një radhë simptomash të tjera, që tregon që jemi një shoqëri në krizë, që jemi një shoqëri që kemi humbur besimin te e ardhmja, besimin për të ndërtuar jetën në këtë vend. Tregon një shpërbërje të shoqërisë. Me rastin tone ka kryesisht lidhje, mungesa e besimit në shoqëri”, u shpreh ai.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

TË FUNDIT

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

Ulet sërish çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e enjte nafta do të shitet me 235 lekë/litër. Benzina do të...