Bushati: Presidenti në minutë të fundit, mungesë demokracie

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Analisti Andi Bushati tha në emisionin ‘Shock’, në Euronews Albania se negociatat mes mazhorancës dhe opozitës për presidenti ishin një farsë e servirur nga kryeministri për publikun.

Sipas Bushatit, është e ditur nga kushdo që Rama dhe mazhoranca do të zgjedhin presidentin që duan me votat e tyre, dhe këtë të drejtë ua jep Kushtetuta me ndryshimet e fundit.

Shqetësues për analisti është fakti që kryeministri nuk ka bërë publik asnjë emër duke e lënë për minutë të fundit dhe duke e bërë fakt të kryer.

“Ministri i Jashtëm grek kur erdhi në Tiranë tha se marrëveshja e detit nuk po ecën se presidenti që është nuk ja jep firmën Ramës për negociata, por pak pas pak do dalë një tjetër që do ja japë lejen. Kjo është farsa që i serviret publiku, ndërkohë që nga Tirana në Athinë e dinë se presidenti do dalë nga xhepi i Ramës. Kemi një mungesë të theksuar morali. Fakti që nuk kanë nxjerrë ende asnjë emër, tregon mungesë demokracie”, tha Bushati.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

TË FUNDIT

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

Mbi 200 të infektuar me COVID në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 213 raste të reja me COVID-19. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nuk është shënuar asnjë rast...

Zelenski: 60 mln tonë drithë mund ‘të ngecë’ në Ukrainë deri në vjeshtë

Deri në 60 milionë tonë drithë mund të ngecen në Ukrainë deri në vjeshtë nëse vendi vazhdon të përballet me eksporte të bllokuara, u...