Kosova sërish pa viza edhe për faj të Vjosa Osmanit, thotë Haxhiu

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ në Euronews Albania se fakti që Kosovës sërish nuk ju liberalizuan vizat, është edhe faji i qeveritarëve të sotëm, dikur opozitarë.

Haxhiu solli në vëmendje faktin se presidentja Vjosa Osmani kur ishte pjesë e PDK, bashkë me Vetëvendosjen kishte refuzuar të firmoste marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, një kusht i vënë në atë kohë nga BE dhe SHBA në atë kohë që do të mundësonte liberalizimin e vizave për Kosovën.

“Në momente rëndësishme historike duhet të kuptosh se opozitarizmi është i panevojshëm, se mund të marrësh pushtetin siç e ka sot Vjosa, por nuk ke mundësi të arrish asgjë. Për 1 vit e gjysmë parametrat janë të përmirësuara në sistemin e drejtësisë dhe liria e medias, por kjo nuk ka mjaftuar për liberalizmin e vizave. Politikisht, nuk ka liberalizim të vizave pa marrëveshje me Serbinë”, tha Haxhiu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

  1. Ky po eshte sinonimi i kompetences. Eshte i njejti Qe thote qe ne nuk pranohemi ne europe nuk eshte faji i kryeministrit. Miremengjes paanesi. Eshte komplet jo i besueshem. Prandaj sna pranon europa se njerez si ky vazhdojne te degjohen

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...