Çfarë po ndodh te ‘5 Maji’ pas shembjes së banesave?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Revoltat e qytetarëve në rrugën “5 Maji” kanë ndaluar. Në orët e pasdites ka vetëm rrënoja të banesave të shembura nga IKMT-ja.

Në orën 3 të mëngjesit të së mërkurës, dritat u fikën në këtë zonë. Rreth orës 6 forca të shumta policie mbërritën dhe filloi zbatimi i planit të Bashkisë Tiranë.

Gazetarja Dorina Halili raportoi nga banesat e rrënuara ku dukeshin vetëm banorët që ishin kthyer për të parë çfarë kishte ngelur.

Halili nënvizoi se pritet të ketë përsëri revolta nga qytetarët duke qenë se duhen shembur 400 banesa për ndërtimin e lagjes së re. Sipas Bashkisë pjesa më e madhe e qytetarëve kanë firmosur marrëveshjen ku cilësohet se ata që bien dakord për prishjen e banesës do të marrin bonusin e qirasë.

Vendimi për projektin e Bashkisë është marrë që në shtator dhe ka pasur protesta edhe në tetor e nëntor. Banorët kundërshtojnë ujdinë me Bashkinë sepse sipas tyre nuk është e qartë ku do i marrin banesat e reja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...

TË FUNDIT

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...