Pse refuzuan marrëveshjen e bashkisë? Rrëfehen banorët e 5 ‘Majit’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Banorët e rrugës ‘5 Maji’ e cilësojnë të njëanshme dhe jo transparente akt-marrëveshjen e ofruar nga bashkia në këmbim të banesave të tyre, të cilat nga sot nisën të shemben.

Klodian Laçi, banor i njësisë 4 në rrugën ‘5 Maji’, tha për emision ‘Sot’ se banesa e tij me hipotekë u shemb këtë të mërkurë dhe duke nisur që sot, ai, bashkëshortja dhe 2 fëmijët nuk kanë ku të strehohen. Ai shpjegoi se arsyeja pse nuk e kishte firmosur akt-marrëveshjen e bashkisë ishte fakti se ajo ishte përpiluar në mënyrë të njëanshme, duke mos iu dhënë mundësinë të jenë palë ndërmjetëse e duke mos ofruar asnjë lloj sigurie.

Të njëjtin qëndrim kishte edhe Gjin Nikolli, banor i të njëjtës lagje, banesa e të cilit është shënuar me kryq për t’u shembur.

”Na kanë përcjellë një shkresë ultimative përmes minibashkisë që duhet firmosur një akt-marrëveshje. Ne kemi marrë një fotokopje dhe jemi konsultuar me avokatë dhe juristë, që na kanë thënë që kjo akt- marrëveshje nuk vlen. Aktmarrëveshje nuk kishe asnjë shifër, asnjë datë, asnjë të dhënë konkrete”, tregoi qytetari.

Bekim Cerri, një tjetër banor i zonës që preket nga projekti i bashkisë, tregoi pse, ashtu si shumica e banorëve të zonës, kishte refuzuar të firmoste aktmarrëveshjen.

“Atë kontratë nuk e firmos dot nëse më parë nuk e dhuron pronën. Banorët janë dakord për zhvillimin e zonës, por duam një marrëveshje të dyanshme. Janë shembur 15 shtëpi sot, shumica nuk kanë nënshkruar akt marrëveshje. Ata që kanë firmosur marrëveshjen nuk jetojnë fare në Shqipëri”, tha ai.

 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

TË FUNDIT

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...