Si do të zgjidhet çështja e banorëve të ‘5 Majit’ sipas Bashkisë Tiranë e Avokatit të Popullit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Zv.kryetarja e Bashkisë së Tiranës, Anisa Ruseti shprehet se familjet që u janë shembur shtëpitë në lagjen ‘5 Maji’ dhe kanë firmosur marrëveshje janë trajtuar me bonus qiraje. Vlera e këtij bonusi është nga 18 mijë lekë deri në 27 mijë lekë.

Lidhur me shqetësimet se banorët nuk kanë një datë kur do të marrin shtëpitë e reja, znj. Roseti tha se kjo vjen nga fakti se nuk ka ende një datë për përfundimin e projektit.

Zv.kryetarja e Bashkisë së Tiranës u shpreh se të gjithë qytetarët e prekur do të marrin të njëjta metra katrore që disponojnë aktualisht.

Avokati i Popullit, Erinda Ballanca thotë se aktmarrëveshja që Bashkia e Tiranës u propozon banorëve të ‘5 Majit’ ka gabime juridike dhe është e padrejtë.

Sipas znj. Ballanca, shkelja më e rëndë është se me nënshkrimin e aktmarrëveshjes banorët heqin dorë nga ankimimi në gjykatë.

Avokati i Populli duke prekur rastet e banorëve që nuk kanë legalizime, tha se kjo nuk ka ardhur për faj të tyre ndaj duhen kompensuar me vlerë të drejtë.

Nebi Bushaj, aktivist që ka ndjekur nga afër problematikën e banorëve thotë se një çifti të ri me një fëmijë i ofrohen 18 mijë lekë ndërkohë që qiraja e banesave në atë zonë nisin nga 300 euro.

Sipas tij Bashkia e Tiranës po ndërton në mënyrë të paligjshme pasi në kantiere në zonë e ‘5 Majit’ nuk ka tabela informuese siç është detyrimi ligjor.

Vetë banorët e prekur thonë se ata që nuk kanë pranuar marrëveshjen me Bashkinë e Tiranës dhe që u është prishur banesa janë sot mes katër rrugëve.

Një prej tyre është Klodian Laçi, i cili thotë se shteti shqiptar nga një anë “strehon afganët në hotel me 5 yje ndërsa ai me fëmijët sot është në rrugë”.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...