Peticion për dekomunistizimin, Godole: Duhen 20 mijë firma

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jonila Godole, drejtore e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë ka ndërmarrë një iniciativë për të mbledhur mbi 20 mijë firma “për dekomunistizim dhe drejtësi”.

Godole, e cila gjithashtu është drejtuese e Sekretariatit për të Përndjekurit Politikë në Partinë Demokratike, thotë se synimi është të propozohet projektligj në Parlament.

Ajo thotë se pret që PD ta mbështesë bashkë me deputetë të mazhorancës pasi synimi është që të “ndahemi nga e shkuara”.

“Peticioni na ndan nga e shkuara dhe na bën që të reflektojmë më shumë. Na duhen 20 mijë firma të paktën”, tha Godole.

Në të kundërt nevojitet që projektligji të propozohet nga të paktën dy deputetë në mënyrë që të kalojë për shqyrtim në Parlament.

“Jam e sigurt që PD i ka dy deputetë që do ta mbështesin”, shtoi Godole.

Ajo tha se në një prej pikave të nismës kërkohet që persona që kanë pasur funksione të larta në komunizëm nuk duhet të jenë në Parlament.

Godole theksoi se Shqipëria “nuk ka akoma muze dhe memorial qendror për krimet e komunizmit”.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kush është fajtor për ‘sabotimin’ e tubacioneve ruse?

Rrjedhjet masive që shpërthyen papritur në tubacionet e gazit të Rrjedhës Veriore, që kalojnë nga Rusia për në Evropë nën Detin Baltik, kanë bërë që...

Liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit takohen në Pragë me ndërmjetësimin e BE

Këshilli Evropian tha se liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit janë takuar në samitin e Pragës dhe kanë rënë dakord për një mision civil të...

Ngjela tregon pse iu ndalua Metës pjesëmarrja në Kongresin e PES-së

Avokati Spartak Ngjela u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se kreut të Partisë së Lirisë Ilir Meta iu ndalua pjesëmarrja në Kongresin...

TË FUNDIT

Kush është fajtor për ‘sabotimin’ e tubacioneve ruse?

Rrjedhjet masive që shpërthyen papritur në tubacionet e gazit të Rrjedhës Veriore, që kalojnë nga Rusia për në Evropë nën Detin Baltik, kanë bërë që...

Liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit takohen në Pragë me ndërmjetësimin e BE

Këshilli Evropian tha se liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit janë takuar në samitin e Pragës dhe kanë rënë dakord për një mision civil të...

Ngjela tregon pse iu ndalua Metës pjesëmarrja në Kongresin e PES-së

Avokati Spartak Ngjela u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se kreut të Partisë së Lirisë Ilir Meta iu ndalua pjesëmarrja në Kongresin...

Çmimi energjisë, ERE: Hiqet fasha 800 kwh për tetorin

Çmimi i energjisë elektrike për muajin tetor nuk do të ndryshojë, ndërsa përgjatë këtij muaji do të do të rishikohet situata dhe do të...

Pse Princi Harry dhe Elton John po padisin tabloidin e njohur

Princi Harry i Britanisë së Madhe dhe këngëtari Elton John janë në mesin e disa figurave publike që kanë paditur botuesin e gazetës Daily...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?