Si trajtohen sëmundjet e rralla në Shqipëri?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rasti i një vajze 37–38 vjeçare nga Vlora që vuan nga sëmundja e elefantizmit, ka marrë vëmendje të veçantë nga mediat dhe rrejtet sociale në Shqipëri.

Kjo sëmundje është një gjendje e vështirë fizike, ndërkohë që Ministria e Shëndetësisë ka vendosur në dispozicion të gjithë strukturën e saj, përfshi spitalin e Vlorës për t’i ofruar një shërbim më të specializuar kësaj vajze.

Të ftuara në emisionin SOT për të folur më specifikisht për këtë çështje ishin Dorina Shema, prind i një fëmije me një sëmundje të rrallë dhe Aida Bushati, mjeke.

Zonja Bushati tha se sëmundjet e rralla i identifikojnë te të gjitha moshat. Ajo tha se edhe pse quhen “të rralla” si sëmundje, numri është i lartë kur mendohet se sa barrën që mbartë te familja.

“Rreth 60 apo 70% vijnë me çrregullime të sistemit nervor. Përmes projekteve te ndryshme realizojmë analiza te ndryshme gjenetike”, tha zonja Bushati.

Në lidhje direkte në emision ishte edhe doktor Genc Sulçebe, i cili foli për i cili tha se duhet të krijohet lidhje laboratorike me vendet e tjera të cilat janë të specializuara për llojet e sëmundjeve.

“Pesha e tyre(sëmundjeve të rralla) është shumë e lartë. Thuhet se rreth 300 milionë në botë janë me sëmundje të tilla të rralla, të cilët 80% janë sëmundje gjenetike. Në qoftë se ne e krahasojmë këtë shifër me COVID-in e tanishëm, e kemi 400 milionë me këtë virus”, tha zoti Sulçebe.

Ai shtoi se një nga arsyet pse nuk shërohen këto sëmundje është se nuk i jepet rëndësia e duhur.

Fakte për sëmundjet e rralla:
  • Në Evropë, një sëmundje quhet e rrallë kur prek 1 në 2000 persona
  • Sot njihen rreth 7000 sëmundje të rralla, të cilave iu shtohen edhe 300 tumore të rralla
  • Në Evropë janë prekur mbi 30 milionë persona, ndërsa në gjithë botën numërohen 350 milionë.

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...

Shkon në 36 numri i viktimave nga sulmi në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...

FOTO | Metës i ndalohet pjesëmarrja në Kongresin e PES-it? E-maili që qarkulloi

Mesditën e së enjtes qarkulloi në media një e-mail ku pretendohet se Partia Socialiste Europiane, i ka ndaluar Ilir Metës pjesëmarrjen në kongresin që...

TË FUNDIT

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...

Shkon në 36 numri i viktimave nga sulmi në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...

FOTO | Metës i ndalohet pjesëmarrja në Kongresin e PES-it? E-maili që qarkulloi

Mesditën e së enjtes qarkulloi në media një e-mail ku pretendohet se Partia Socialiste Europiane, i ka ndaluar Ilir Metës pjesëmarrjen në kongresin që...

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?