Energjia me fasha për të fshehur vjedhjen, thotë eksperti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kriza në sektorin energjetik shqiptar është pasojë e keqmenaxhimit dhe vjedhjes jo për shkak të thatësirës dhe pamundësisë së prodhimit për të mbuluar nevojat. Kështu tha eksperti i energjisë Eduard Elezi në emisionin Sot në Euronews Albania.

Elezi tha se 2021 shënoi një rekord të sektorit të energjisë neto, por në vend që sektori të fitonte para, ka inkasuar 200 mln euro borxhe.

“Vjedhja ka kosto të cilat qeveria s’i mban dot dhe do të rrisë çmimin e energjisë për konsumatorët dhe biznesin. Arritën të rrezikojnë furnizimin me energji elektrike me Kaskadën e Drinit, ndërsa Fierza pushoi së punuari. Ndaj është keqmenaxhim në hidro dhe vjedhje në shitje-blerje që arrin shifrat 400 mln euro në 2021”, tha eksperti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

11 viktima nga një sulm në Malin e Zi

Një sulm ka ndodhur në Cetinje, një qytet në Malin e Zi rreth orës 16:00 të së premtes. 11 persona vdiqën, ndërsa 10 u...

IMT i shembi shtëpinë, konflikti që çoi në plagosjen e inspektorit në Tiranë

Inspektori i Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit Ilirjan Gavelli u plagos me pistoletë në bark nga shtetasi Qani Muça të premten në Tiranë. Gazetari i...

Qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët

Qyteti portugez i Portos është renditur i pari si qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët. Një përfundim i tillë është arritur përmes renditjes...

TË FUNDIT

11 viktima nga një sulm në Malin e Zi

Një sulm ka ndodhur në Cetinje, një qytet në Malin e Zi rreth orës 16:00 të së premtes. 11 persona vdiqën, ndërsa 10 u...

IMT i shembi shtëpinë, konflikti që çoi në plagosjen e inspektorit në Tiranë

Inspektori i Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit Ilirjan Gavelli u plagos me pistoletë në bark nga shtetasi Qani Muça të premten në Tiranë. Gazetari i...

Qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët

Qyteti portugez i Portos është renditur i pari si qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët. Një përfundim i tillë është arritur përmes renditjes...

Shkrimtari i njohur sulmohet në mes të skenës në Nju Jork

Salman Rushdie, një autor i njohur dhe fitues i çmimeve më të mëdha letrare në botë, u sulmua në skenë të enjten përpara se...

1 viktimë, 695 të infektuar me COVID-19 në Shqipëri

Nga 1803 testime të kryera në 24 orët e fundit, 695 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Një person ka humbur jetën. Janë shëruar 319...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?