Sa nga studentët e mjekësisë largohen nga Shqipëria? Aktivisti tregon shifrat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Aktivisti Migen Qiraxhi tregoi për “SOT” në Euronews Albania se në Shqipëri të rinjtë e kanë të vështirë të gjejnë të mirën e vetes, pra të jenë profesionistë të denjë.

“Edhe nëse sot ti e gjen një vend pune për shkak të një konteksti jashtëzakonisht të polarizuar, gjen aty emisar me testera që ta shkatërrojnë karrierën dhe të rinjtë sot po mundohen të ikin edhe për shkak të këtij konteksti,” – u shpreh Qiraxhi.

Kuotat për infermierinë janë katërfishuar nëpër universitete, sipas aktivistit, sepse ata tërhiqen nga tregu i jashtëm i punës.

Qiraxhi tha se rreth 1 340 infermierë dalin çdo vit dhe është e pamundur të punësohen në Shqipëri sepse nuk i kemi aq kapacitete shëndetësore.

“Vetëm 14 për qind qëndrojnë në Shqipëri,” – tha aktivisti.

“1 319 të rinj mbarojnë studimet dhe tentojnë të largohen,” – shtoi ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...

TË FUNDIT

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...

Krerët e shtetit në Kosovë takojnë ambasadorët e QUINT-it

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti kanë takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe shefin e...

Mësuesi është kthyer në një profesion të rëndomtë, pretendon eksperti

Eksperti i arsimit Ndriçim Mehmeti u shpreh për “SOT” në Euronews Albania se mësuesi në Shqipëri është kthyer në një profesion të rëndomtë. Ai konsideroi...