Sejdarasi: 67% e kompanive shqiptare nuk deklarojnë pagat reale të punonjësve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“67% e kompanive shqiptare nuk deklaruan pagën reale të punonjësve të tyre në janar të vitit 2020”.

Kështu deklaroi gazetari Bardhi Sejdarasi për emisionin “Sot” në “Euronews Albania”.

“Në 20 janar të këtij viti, ishte afati i fundit që kompanitë shqiptare duhet të deklaronin mbas letrave që iu dërguan nga tatimet. Në 100 kompani, 67 nuk deklaruan pagën reale”, tha ai.

Sipas Sejdarasit, për shkak të kësaj shifre të lartë, Ministria e Financave dhe qeveria u detyruan që të ngrejnë një Task Force për të kontrolluar deklarimin e të ardhurave.

“67% e totalit nuk deklaruan pagën reale dhe u detyrua Ministria e Financave dhe qeveria që të fillonte këtë njësinë që raportoi sot, Task Forcën, e cila bën verifikimin në çdo kompani, shohin sa njerëz janë në punë dhe si paguhen”, u shpreh Sejdarasi.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?