Hepatiti akut tek fëmijët, mjeku grek: Prindërit nuk duhet të shqetësohen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Mjeku grek Gkikas Magiorkinis tha në emisionin ‘Sot’ në Euronews Albania se prindërit nuk duhet të shqetësohen lidhur me hepatitin akut tek fëmijët, sepse situata është më shumë shkencore.

Ai tha se është një situatë shumë e rrallë, por nuk duhet t’i fusë në ankth prindërit, pasi ka shumë problematika të tjera që mund të shqetësojnë fëmijët.

Virologu tregoi se në Greqi janë identifikuar deri tani 3 raste me hepatit akut tek fëmijët, të përkojnë me kriteret e OBSH, por nuk kanë qenë raste serioze.

1 nga 3 rastet ishte asimptomatik, ndërsa 2 të tjerët nuk ishin raste të rënda për rrezik jete.

“Fëmijët, të gjithë më pak se 10 vjeç, kishin probleme të vogla të stomakut dhe zorrëve, një farë temp të trupit, dhe 2 prej tyre u shtruan vetëm disa ditë në spital”, tha mjeku.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...