Duhet vullnet politik për të goditur krimin, thotë eksperti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Duhet vullnet politik për të goditur krimin. Ishte kjo deklarata e Ergys Muzhaqit, ekspert i sigurisë publike.

Ai kujtoi për “SOT” në Euronews Albania dy momente të rëndësishme për historinë e krimit në Shqipëri, periudha e 97-tës dhe post 97, ku shtoi dhe periudhën e anëtarësimit në NATO dhe liberalizimit të vizave, para se të vijmë te qeveria Rama që sipas Muzhaqit është një moment i tretë dhe shumë i rëndësishëm.

Mirëpo, eksperti thotë se në periudhën e 97-tës dhe post 97 policia kishte vullnetin dhe aftësinë për të goditur një sërë bandash që sot janë ose në varr ose në burg.

Në qeverinë e Berishës Muzhaqi thotë se shqiptarët dolën nga harta e trafikimit të lëndëve të forta narkotike, kokainë dhe heroinë, pra pati përsëri vullnet politik.

“Unë mendoj që sot SPAK-u është për herë të parë në historinë e shtetit shqiptar para një pozite që nuk ka qenë askush tjetër më parë, është në pozitat që të zbatohet ligji pavarësisht vullnetit politik,” – tha Muzhaqi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

TË FUNDIT

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

Ulet sërish çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e enjte nafta do të shitet me 235 lekë/litër. Benzina do të...