Mesatarja 7.5 ka qenë gabim janë privuar shumë maturantë, thotë eksperti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Eksperti i Arsimit, Albano Zhapaj e konsideron të drejtë uljen e mesatares për pranimin e studentëve.

Sipas tij vendimi i 2017 që vendoste pragun 7.5 ishte një gabim pasi u privoi të drejtën e studimit mijëra të rinjve.

“Ndodhi që të paktën 8 mijë maturantë që privuan nga aksesin në degët si kimia, biologjia, matematika, gjeografia, historia, gjuhë-letërsia si dhe gjuhët e huaja”, tha Zhapaj.

Nga një përllogaritje që ën eksperti, thotë se në 5 vite janë gati 40 mijë maturantë që nuk kanë ndjekur dot studimet.

Vendimi tha ai erdhi me argumentin se sa më pak mësues do të diplomoheshin aq më shumë do të rritej cilësia.

“Kjo është një nonsens dhe mentalitet i vjetër monist. 10 mësues më të mirë gjenden në 100 veta që përfundojnë masterin dhe jo në 30 veta”, deklaroi Zhapaj.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

TË FUNDIT

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...