Studentët kërkojnë 10 mijë lekë bonus nga qeveria për rritjen e çmimeve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Peticioni i ndërmarrë nga një grup studentësh për të kërkuar mbështetje nga qeveria për rritjen e çmimeve, ka marrë deri tani 5 mijë firma.

Gjatë emisionit “Sot”, tre përfaqësues të studentëve tregojnë se janë nxitur për këtë iniciativë nga shembulli që ka ndjekur qeveria e Kosovës.

Ata kërkojnë që qeveria e Shqipërisë të miratojë një bonus prej 10 mijë lekësh për çdo student për të përballur shtrenjtimin e jetës nga rritja e çmimeve.

Përderisa për kategoritë e prekur nga kriza u dha një ndihmë sado e vogël nga kjo nuk duhen përjashtuar studentët pasi jemi një kategori që cenohemi nga rritja e çmimeve.

“Edhe Qeveria e Kosovës ka dhënë një bonus prej 100 euro. Ideja na nisi pas këtij vendimi”, tha Ariola Zeneli.

Studentja Flavia Shehu thotë se nuk ka asnjë shkak që qeveria të mos marrë masa për të ndihmuar studentët në një kohë kur këtë e ka bërë Kosova, ku studentët i kanë zero tarifat.

“Minimalisht në këtë kohë krize, do të duhej që studentët të kishin këtë bonus simbolik nga qeveria”, shprehet ajo.

Emiljando Kita thotë se konviktet publike janë të degraduar edhe pse studentët paguajnë 5 mijë lekë në muaj për strehimin.

Studenti thotë se përveç strehimit, në muaj nevojiten 10 mijë lekë për t’u ushqyer.

“Në Tiranë që të mbijetosh nevojiten minimalisht 25-30 mijë lekë për një student”, shprehet ai.

Ai thotë se punon çdo ditë 4 orë në Call-Center për të përballuar jetën.

Ariela Zeneli, e cila krahas studimit edhe punon tregon se punon çdo ditë 8 orë për të mos humbë mundësinë për të përballuar shpenzimet dhe tarifat e studimit.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...

Incidente në derbin Partizani-Tirana, portieri i bardhebluve goditet nga tifozeria

Incidente të rënda kanë shoqëruar derbin Partizani-Tirana që po luhet në ‘Air Albania’ që nga ora 19:00. Ndërsa Tirana udhëheq 0-2 në derbi, tifozët kanë...

Larg konsensusit për territorialen, PS e PD mblidhen edhe për reformë zgjedhore

E hëna e 3 tetorit pritet të fillojë me një anxhendë të ngjeshur parlamentare për ligjvënësit shqiptarë. Puna do të nisë fillimisht në komisionin...

TË FUNDIT

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...

Incidente në derbin Partizani-Tirana, portieri i bardhebluve goditet nga tifozeria

Incidente të rënda kanë shoqëruar derbin Partizani-Tirana që po luhet në ‘Air Albania’ që nga ora 19:00. Ndërsa Tirana udhëheq 0-2 në derbi, tifozët kanë...

Larg konsensusit për territorialen, PS e PD mblidhen edhe për reformë zgjedhore

E hëna e 3 tetorit pritet të fillojë me një anxhendë të ngjeshur parlamentare për ligjvënësit shqiptarë. Puna do të nisë fillimisht në komisionin...

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?