Debati për abortin, avokatja Kola sqaron vendimin e Gjykatës Supreme të SHBA

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa ditë më parë, Gjykata Supreme në Shtetet e Bashkuara i dha fund mbrojtjes kushtetuese për abortin, që ka qenë në fuqi prej thuajse 50 vitesh.

Kjo shkaktoi një reagim të fortë dhe protesta, pasi vendimi u shoqërua me mbylljen klinikave të abortit në disa shtete amerikane.

Avokatja Margarita Kola tha për emisionin “SOT” në “Euronews Albania”, se e drejta e abortit nuk është një e drejtë e shkruar në kushtetutën amerikane, e cila është hartuar në vitin 1787.

“Gjykata Supreme në SHBA ka thënë që e drejta e abortit nuk është një e drejtë e shkruar në kushtetutën amerikane, e hartuar në vitin 1787. Në vitin 1787 kur kjo kushtetutë është shkruar, ka qenë e sanksionuar dhe shkruar e drejta për jetën. Nuk është e shkruar e drejta për abortin”, u shpreh ajo.

Sipas Kolës, Gjykata Supreme ka deklaruar se në lidhje me abortin, çdo shtet në SHBA duhet të vendosë vetë.

“Shteti i Misisipit ka ligj, nëse ka kaluar shtatzanëa në mbi 15 javë, nuk lejohet të bëhet aborti. Sipas Gjykatës, meqë është një e drejtë e cila nuk është e shkruar në kushtetutë, ne ja hedhim këtë të drejtë popullit. Sovrani vendos nëpërmjet ligjeve përkatëse që ka çdo shtet. Këtë ka thënë Gjykata, le ta vendosë secili shtet vetë.”, theksoi Kola.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

I riu qëlloi familjen, detaje nga ngjarja me 10 viktima në Mal të Zi

Ngjarja tragjike në Cetinje, Mal të Zi, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur, mes tyre një polic dhe fëmijë, nisi nga...

Lojtari më mirë i sezonit 2021-2022, të nominuarit kryesorë të UEFA

Karim Benzema, shoku i tij i skuadrës tek Real Madrid Courtois dhe Kevin De Bruyne janë tre të nominuarit kryesorë që janë në garë për...

11 viktima nga një sulm në Malin e Zi

Një sulm ka ndodhur në Cetinje, një qytet në Malin e Zi rreth orës 16:00 të së premtes. 11 persona vdiqën, ndërsa 10 u...

TË FUNDIT

I riu qëlloi familjen, detaje nga ngjarja me 10 viktima në Mal të Zi

Ngjarja tragjike në Cetinje, Mal të Zi, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur, mes tyre një polic dhe fëmijë, nisi nga...

Lojtari më mirë i sezonit 2021-2022, të nominuarit kryesorë të UEFA

Karim Benzema, shoku i tij i skuadrës tek Real Madrid Courtois dhe Kevin De Bruyne janë tre të nominuarit kryesorë që janë në garë për...

11 viktima nga një sulm në Malin e Zi

Një sulm ka ndodhur në Cetinje, një qytet në Malin e Zi rreth orës 16:00 të së premtes. 11 persona vdiqën, ndërsa 10 u...

IMT i shembi shtëpinë, 55-vjeçari në gjendje të dehur plagos inspektorin në Tiranë

Inspektori i Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit Ilirjan Gavelli u plagos me pistoletë në bark nga shtetasi Qani Muça të premten në Tiranë. Gazetari i...

Qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët

Qyteti portugez i Portos është renditur i pari si qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët. Një përfundim i tillë është arritur përmes renditjes...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?