Fushë-Arrëzi, vendi i mikpritjes dhe traditave për “Udhëtarët”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dikur Fushë-Arrëzi njihej më së shumti për stabilimentin industrial të përpunimit të drurit dhe fabrikën e pasurimit të bakrit, mirëpo kjo qytezë e gjendur mes Pukës dhe Kukësit ka të tjera aspekte të cilat e bëjnë atë të veçantë.

“Udhëtarët” Loneta Progni dhe Renaldo Salianji tregojnë në serinë e radhës për traditat, mikpritjen, mbledhjen e frutave të pyllit si dhe mjeshtërinë e përpunimit të drurit.

Fushë-Arrëzi gjendet 23 kilometra larg Pukës – rreth 35 minuta me makinë – dhe rreth 70 kilometra larg Kukësit – më pak se dy orë larg. Deri në fund të vitit 2010 rruga përmes Fushë-Arrëzit ishte e vetmja që të çonte drejt verilindjes.

Natyra është treguar tejet bujare me këtë zonë, që rrethohet nga qindra hektarë pyje pishash dhe me plot burime ujore.

Pikërisht ky aspekt e bën të veçantë për faktin se pyjet kanë mjaft fruta dhe kjo ka bërë që banorë të zonës ta zhvillojnë grumbullimin dhe përpunimin e tyre duke e kthyer në një biznes të suksesshëm. Agustin Prendi, një prej sipërmarrësve të zonës tregoi se boronica, mjedra apo dhe luleshtrydhet e qarkut të Pukës, pas atyre të Tropojës, janë ndër më të kërkuarat në Shqipëri.

Për të dëshmuar se pyjet e Fushë-Arrëzit janë të pasur me fruta, dy “Udhëtarët” vijuan në Qafë-Mali për të grumbulluar vetë.

Ndër pikat më interesante të zonës është fshati Kryezi rreth 5 kilometra në veri të qytetit të Fushë-Arrëzit. I veçantë për gatimet tradicionale si flija, fshati ka pranë tij një lum dhe ujëvarë fantastike që ia vlen të vizitohet – rreth 10 minuta me ecje.

Gdhendësi i drurit Miklovan Doda i shpjegoi Renaldos në punishten e tij se si kryen ai veprat e tij të artit. Me një proces që kërkon mund, durim dhe talent, ai i dhuroi “Udhëtarëve” një mbishkrim me djegie të emrit të emisionit të punuar në dru.

Por Fushë-Arrëzi është i njohur edhe për aspektet kulturore siç janë vallet, muzika dhe kënga popullore. Këtë pjesë e trashëgojnë me përkushtim instrumentistët dhe valltarët e Qendrës Kulturore Fushë-Arrëz.

Deri më tani “Udhëtarët” kanë eksploruar Shkodrën dhe rrethinat e saj, Malësinë e Madhe dhe Pukën, ndërsa deri në fund të muajit korrik pritet të vizitojnë të gjitha vendet e tjera të Shqipërisë.

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...

Kamberi: Pa trysni nga ndërkombëtarët, Vuçiç nuk firmos marrëveshje me Kosovën

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi deklaroi se pas një trysni adekuate nga faktori ndërkombëtar, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nuk do të...

Kamberi: Marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga përfundimi i dialogut Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga çështja e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në një intervistë për...

TË FUNDIT

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...

Kamberi: Pa trysni nga ndërkombëtarët, Vuçiç nuk firmos marrëveshje me Kosovën

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi deklaroi se pas një trysni adekuate nga faktori ndërkombëtar, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nuk do të...

Kamberi: Marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga përfundimi i dialogut Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga çështja e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në një intervistë për...

Kriza mbyll teatrot në Hungari, qendrat kulturore s’i mbijetojnë rritjes së çmimeve

Pasi çmimet u rritën në stratosferë, disa teatro në qendrat kulturore të Budapestit vendosën të mbyllin dyert për shkak të dimrit. Mes tyre është...

 Noka: Si nisëm të dyshojmë për Bashën pas fotos 26 mijë dollarëshe me Trump

Deputeti i PD-së Flamur Noka, teksa ka folur për financimet ruse, tregoi dhe se si nisën të dyshonin për Lulzim Bashën pas fotos me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?