“Udhëtarët” eksplorojnë zonën e lumit të Vlorës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pasi eksploruan historinë, kulturën dhe plazhet e Vlorës, “Udhëtarët” Loneta Progni dhe Renaldo Salianji sjellin në emisionin e radhës të veçantat nga rrethinat e qytetit.

Udhëtimi nis nga Brataj, rreth 45 minuta rrugë me makinë larg qendrës së Vlorës, ku me disa ndalesa vizitohen lumi i Shushicës i njohur ndryshe dhe si lumi i Vlorës, ura e Bratit, më pas fshati Vajzë i poetit Ali Asllani dhe më tej një vizitë te një punues hekuri në qytet.

Lumi Shushicë ose lumi i Vlorës e ka burimin e tij në fshatin Kuç dhe derdhet në lumin Vjosë. Shushica është një vlerë e shtuar për banorët e zonës, sepse ka ujë të pijshëm dhe prej prurjeve të bollshme shfrytëzohet për vaditje.

Lexo: Deti dhe kultura e Vlorës

Ura e Bratit, një monument kulturë që gjendet buzë lumit Shushicë, daton në shekullin e XVI. Një interes të veçantë paraqet ndërtimi i saj me tre harqe dhe sidomos fortësia e materialit përbërës të urës. Prej më se pesë shekuj ajo është funksionale si urë kalimi që lidh dy anët e lumit Shushicë.

Më tutje, në fshatin Vajzë të poetit Ali Asllani “Udhëtarët” njihen me dedikimet ndaj tij si për shembull “Shtegu i Poezive”, pasi në të gjenden të bëra në pirografi poezitë e poetit.

Sa i takon historisë së emrit të fshatit, ka disa hipoteza. Hipoteza e parë tregon se kur është ndarë mali lart, banorët i ka përfaqësuar një vajzë e veshur si mashkull dhe për këtë ka marrë dhe emrin Vajzë.

Lexo: Tepelena e këngëve dhe maleve të egra

Ndërsa e dyta tregon se, në kohët e shkuara, kur janë nisur për në luftë banorët, mes tyre ka qenë dhe një vajzë.

Megjithatë Vlora dhe fshatrat e saj ofrojnë edhe më shumë se deti, lumenjtë dhe urat e bukura. Aty vazhdojnë të ruhen ende traditat dhe zanatet si për shembull punimi i hekurit.

Mjeshtrin e punimit të hekurit, Agim Hysenin “Udhëtarët” e gjejnë në punishten e tij duke punuar një helmetë ilire, për të cilën i është dashur një muaj punë. Ai tregon se zanatin e ka filluar në vitin 1962 si nxënës, por edhe pse tani ai është 73 vjeç, e ka dalë në pension, nuk i ndahet këtij profesioni.

Lexo: Përmeti i luleve dhe kulturës

Në punishte gjenden vepra të shumta që ka punuar dora e tij, disa prej tyre janë Maratonomaku, Hektori e Akili, apo dhe një punimi i tij dhe gruas duke vallëzuar. Fatkeqësisht këto zanate nuk po trashëgohen më dhe Agimi shpreh keqardhjen e tij për këtë.

“Më vjen për të qarë që këto profesione nuk do trashëgohen,” shprehet i mërzitur mjeshtri i punimit të hekurit.

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

TË FUNDIT

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

Grabitet shtëpia e Mariah Carey-t

Një incident fatkeq i ka ndodhur këngëtares Mariah Carey ndërsa ishte me pushime. “Page Six” raporton se në korrik, ndërsa Carey ishte me pushime në...

‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?