“Udhëtarët” në Vunoin e historisë dhe Porto Palermon e artit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bregdeti jon, veç brigjeve të bukura fsheh edhe elementë të tjerë tërheqës, fshatra piktoreskë, natyrë të pasur, rrënoja historike por edhe aktivitete artistike. Një ndër vendet që përfshin pak nga të gjitha është Vunoi dhe Porto Palermo, pikat turistike që “Udhëtarët” zgjodhën të vizitojnë në episodin e radhës.

“Kush erdhi dhe pa Vunoin, mendja aty i mbeti thonë”, këndohej dikur për Vunoin. Në një lartësi 176 metra mbi nivelin e detit, ky fshat i Himarës karakterizohet nga shtëpitë e vjetra, rrugicat prej guri dhe Kishën 200-vjeçare të Panajasë (Shën Marisë), nga e cila kanë mbetur vetëm rrënojat.

Kryeplaku i Vunoit, Alqi Andoni thotë për fshatin e tij se nuk e krahason me asnjë vend tjetër të botës, teksa tregon edhe historinë shumëvjeçare të atij vendi.

Kryeplaku rrëfen se Vunoi ka pasur banorë që përpara erës sonë. Vunoi është djegur në të dy luftërat botërore dhe është ndërtuar sërish. Banorët e Vunoit e kanë ndërtuar fshatin duke punuar fort, kryesisht jashtë vendit.

Nga Vunoi e kanë prejardhjen njerëz të shquar si ish-zv. kryeministri Spiro Koleka, shkrimtarët Odhise Grillo dhe Dhimitër Anagnosti etj.

Lexo: “Udhëtarët” në Gjirokastrën e kalldrëmeve plot histori dhe talent

Në Porto Palermo, “Udhëtarët” morën pjesë në një festival muzikor të organizuar nga violinisti me famë botërore, Olen Cesari, i cili shpjegoi se ky festival do të presë artistë nga e gjithë bota dhe një nga veçantitë e tij, është se do të realizohet në një nga kalatë më të bukura në Shqipëri, atë të Porto Palermos.

Ky festival i Porto Palermos zhvillohet çdo të premte dhe të shtune, me Olen Cesarin që iu bashkohet artistëve me violinën e tij. Një nga arsyen pse violinisti Cesari zgjodhi kalanë e Porto Palermos, është që të tërheqë sa më shumë turistë në atë pikë turistike të Shqipërisë.

Olen Cesari është pjesë e një projekti ku zhvillohen festivale në “7 mrekullitë e botës”. Artisti e quan “projekt jete” dhe thotë se objektivi i radhës është Maçu Piçu, në Peru.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

TË FUNDIT

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

Grabitet shtëpia e Mariah Carey-t

Një incident fatkeq i ka ndodhur këngëtares Mariah Carey ndërsa ishte me pushime. “Page Six” raporton se në korrik, ndërsa Carey ishte me pushime në...

‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?