Propozimi francez më i miri, thotë kreu i BDI

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Arbër Ademi, kreu i grupit të Bashkimit Demokratik për Integrim tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi francez për zgjidhjen e konfliktit Maqedoni e Veriut – Bullgari është propozimi më i mirë.

Sipas tij protestat për këtë propozim nuk janë vetëm jashtë Kuvendit, por edhe brenda tij me subjekte politike që po i “fryjnë” tensionit, veçanërisht partia e majtë e cila siç tregoi Ademi ka një orientim të qartë anti-evropian, anti-perëndimor, anti-NATO dhe anti-SHBA.

“Nuk kemi çfarë të shtojmë dhe të komentojmë më tepër në këtë orientim, por uroj që të demonstrojmë maturi, vizion dhe vendime që hapin perspektiva të reja për qytetarët e vendit tonë. Maqedonia e Veriut ka një kohë të gjatë që ka pritur një moment të tillë historik,” – tha kreu i BDI-së.

- Advertisement -

Nëse korniza përpiluese do të formulohej nga ta sigurisht do të ishte më mirë, shtoi Ademi, por ai theksoi se kjo kornizë negociuese dhe ky propozim është më i miri që ka patur deri më sot Maqedonia e Veriut, kjo për shkak të garantimit të gjuhës.

Sipas tij shoqëria maqedonase nuk ka pse të shqetësohet, por për fat të keq një pjesë e tyre kanë rënë pre e lajmeve të rreme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA i mbyll dyert Kurtit, eksperti: Vetëvendosja ka nisur fushatën zgjedhore

Eksperti Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se qëndrimi i Kurtit ndaj ndërkombëtare ka bërë që Kosova të konsiderohet jo si...

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

TË FUNDIT

SHBA i mbyll dyert Kurtit, eksperti: Vetëvendosja ka nisur fushatën zgjedhore

Eksperti Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se qëndrimi i Kurtit ndaj ndërkombëtare ka bërë që Kosova të konsiderohet jo si...

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×