Propozimi i kreut të FIFA-s: Çdo vend të ketë një stadium me emrin “Pele”

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në stadiumin “Vila Belmiro” të qytetit Sao Paulo, Brazil, po mbahen homazhet në nderim të legjendës së futbollit Pele.

Të pranishëm janë personalitetet më të rëndësishme nga e gjithë bota.

“Jam këtu me shumë emocione dhe trishtim, por edhe me një buzëqeshje, sepse Pelé na ka dhënë kaq shumë. Ashtu si FIFA, ne jemi këtu për t’i bërë homazhe “Mbretit” dhe kemi rënë dakord që në të gjithë botën të mbahet një minutë heshtje”. Kështu u shpreh presidenti i organizmit botëror të futbollit, Gianni Infantino, pas mbërritjes së tij në stadiumin Vila Belmiro për funeralit legjendës Pele, i cili po zhvillohet me një arkivol të hapur.

- Advertisement -

“Tani ne do të kërkojmë që të gjitha vendet e botës të kenë një stadium me emrin Pelé, në mënyrë që edhe fëmijët të kuptojnë se çfarë bëri ai për futbollin”, tha Infantino.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...

TË FUNDIT

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. Galter i bëri deklaratat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×