Protestë në Durrës për rindërtimin, banorët: Vjedhje pronash, standard i dyfishtë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Banorët e 5 pallateve të dëmtuara nga tërmeti në lagjen nr.5 të qytetit të Durrësit janë ngritur në protestë ditën e sotme.

Protesta po zhvillohet para bashkisë së Durrësit, ku banorët shprehen se ky proces po vijon me standard të dyfishtë.

Një prej banorëve deklaroi se pushteti vendor ka për qëllim që t’i zhvendosë ata në Porto Romano dhe jo në zonën ku kanë pasur banesat.

- Advertisement -

“Ne jemi banorë të pallatave, që duan të na i marrin pronat tona. Trajtohemi me dy standarde. Na thonë që do na kalojnë në Porto Romano. Ne e kemi pronën këtu, jo në Porto Romano. Nuk na e merr dot njeri pronën. Na kanë thirrur në zyrë, na kanë thënë: Nuk duan ta bëjmë rindërtimin këtu, por në zonën e tjetër. Kjo është një vjedhje. Na kanë ndërperë dhe bonusin”, tha ai.

Ndërsa një tjetër banore u shpreh: “Pallati ynë nuk ka pasur viktima; pallati ynë nuk prishur ende. Ne nuk kemi marrë asnjë sqarim deri tani. Në kërkojmë që të prishet dhe ngrihet sërish pallati aty ku është”.

Banorët theksuan se do të vijojnë me protestat, pasi nuk do të lejojnë që t’u grabitet prona e tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×