English

Pse ushtritë evropiane po luftojnë për të rekrutuar ushtarë?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përpjekjet e vendeve evropiane për të forcuar ushtritë e tyre përballë kërcënimit në rritje nga Rusia janë përplasur me mosgatishmërinë e të rinjve evropianë për t’u bashkuar me forcat e armatosura.

- Advertisement -

Pushtimi rus i Ukrainës i ka shtyrë vendet evropiane të rrisin shpenzimet e tyre ushtarake dhe të forcojnë mbrojtjen e tyre, teksa ata përpiqen të kthejnë tkurrjen e ushtrive të tyre që ka ndodhur gjatë dekadës së fundit apo më shumë.

Por përpjekjet e tyre janë përballur me një sfidë të madhe: mungesën e rekrutëve të gatshëm për t’u bashkuar me forcat e tyre ushtarake.

Pavarësisht investimeve të reja dhe shtytjes së fundit të rekrutimit, Gjermania kohët e fundit njoftoi se numri i trupave të saj ra paksa vitin e kaluar. Ministria e Mbrojtjes e vendit tha në fillim të këtij muaji se ushtria e saj – Bundeswehr – u tkurr me rreth 1,500 trupa në vitin 2023, për një total prej rreth 181,500 burra dhe gra deri në fund të vitit. Plani i Bundeswehr-it është të rrisë radhët e tij në 203,000 trupa deri në vitin 2031.

Britania e Madhe gjithashtu pranoi kohët e fundit se po përpiqet të gjejë rekrutë, me Ministrinë e Mbrojtjes të vendit që tha se 5800 njerëz më shumë u larguan nga forcat sesa iu bashkuan atyre në vitin 2023. Gazeta UK Defense Journal shkruan se ushtria nuk i ka përmbushur objektivat e saj të rekrutimit çdo vit që nga viti 2010.

“Problemi është ai që ndajnë të gjitha vendet evropiane – përfshirë Francën, Italinë, Spanjën”, tha për Euronews Vincenzo Bove, profesor i shkencave politike në Universitetin Warwick në MB. “Unë nuk mendoj se ka asnjë vend që është i kursyer prej tij.”

Sipas Bove, është e paqartë se kur pikërisht tërheqja e rekrutëve u bë problem për ushtritë evropiane. “Nga kuptimi im, ajo filloi të paktën më shumë se 10 vjet më parë në vende si MB,” tha Bove. “Në SHBA, ajo filloi të paktën 20 vjet më parë.”

Ajo që është e sigurt është se pushtimi rus i Ukrainës ka shtuar presionin mbi vendet evropiane për të zgjidhur këtë çështje. Por pse vendet evropiane po luftojnë për të rekrutuar ushtarë?

  1. Vlerat e të rinjve kanë ndryshuar

Sipas Bove, distanca ideologjike midis shoqërisë në përgjithësi dhe forcave ushtarake është zgjeruar më shumë vitet e fundit.

“Nëse merrni një mostër të rastësishme të të rinjve evropianë, ata janë ideologjikisht shumë larg nga një kampion ushtarësh nga i njëjti vend për sa i përket mënyrës se si e shohin shoqërinë, aspiratat e tyre, çfarë duan të bëjnë,” tha Bove. “Dhe kjo distancë po rritet me kalimin e kohës.”

Bove përmendi se anketat e fundit kanë treguar se të rinjtë civilë janë në masë të madhe kundër luftërave, kundër rritjes së shpenzimeve për ushtrinë dhe kundër operacioneve ushtarake jashtë vendit; ata janë gjithashtu më individualistë dhe më pak patriotë se ata që shërbejnë në forcat ushtarake.

Ndërsa nuk ka një shpjegim të qartë përse ky hendek po zgjerohet, Bove tha se kjo mund të lidhet me përfundimin e rekrutimit dhe faktin që të rinjtë nuk janë më të ekspozuar ndaj ushtrisë, me shumicën prej tyre që as nuk e njohin dikë që punon në armatim. forcat.

Dr Sophy Antrobus, studiuese në Institutin e Ajrit dhe Hapësirës Freeman në King’s College në Londër, ra dakord me Bove, duke i thënë Euronews se sa më të vogla bëhen forcat, aq më pak civilët i shohin ato. “Në shumicën e pjesëve të vendit [Mbretëria e Bashkuar], nuk mund të shihni njerëz me uniformë, nuk ka atë ndërgjegjësim për ushtrinë si një karrierë të disponueshme.”

  1. Paga jo tërheqëse

Një arsye tjetër është se puna në ushtri është bërë një punë si çdo tjetër, tha Bove, dhe forcat e armatosura po konkurrojnë me sektorin privat për të marrë rekrutë – por ato janë në disavantazh.

“Për shkak të sfidave në sektorin ushtarak, cilësinë e jetës, zhvendosjet, detyrat ndërkombëtare, pasigurinë dhe mundësinë e vdekjes, ju duhet të paguani rroga shumë të larta për të bindur njerëzit të aplikojnë dhe të bashkohen me forcat e armatosura,” tha Bove. “Duke pasur parasysh se ata nuk e bëjnë, të rinjtë evropianë do të pranonin më mirë një punë në sektorin civil.”

Duke folur për Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë specifike, Antrobus – i cili shërbeu në Forcat Ajrore Mbretërore për 20 vjet, duke përfshirë në Irak dhe Afganistan – shtoi se nuk ka pasur shumë investime në ushtri dhe gjendja e akomodimit për forcat e armatosura “është e bukur. keq”, tha ajo.

“Kohët e aplikimit për hyrjen në forcat e armatosura janë gjithashtu mjaft të gjata, dhe brezat e rinj – veçanërisht tani – presin që gjërat të ndodhin shpejt. Nëse ka një punë që del në sektorin publik ndërkohë, ky është një opsion më tërheqës sesa të presësh që ushtria t’ju japë një opsion,” tha ajo.

  1. Rënia demografike

Forcat e armatosura evropiane po përpiqen gjithashtu të gjejnë aplikantë të mundshëm pasi popullsia e kontinentit po plaket dhe po zvogëlohet.

Bove argumenton se madhësia e forcave të armatosura tashmë është zvogëluar për t’iu përshtatur këtij ndryshimi, me ushtritë britanike, italiane dhe franceze, për shembull, që tani janë “gati sa gjysma e madhësisë që ishte 10 vjet ose 20 vjet më parë”.

Ajo që një grup më i vogël aplikantësh mund të nënkuptojë për ushtritë evropiane tani është se cilësia e rekrutëve të pranuar mund të mos jetë në përputhje me të njëjtat standarde strikte që forcat e armatosura kanë vendosur për dekada – gjë që mund të lejojë që individët e dyshimtë si simpatizantët neo-nazistë të rrëshqasin. në.

Sipas Antrobus, ekziston gjithashtu një problem i “shëndetit dhe fitnesit” me të rinjtë. Në SHBA, tha ajo, ka më shumë njerëz në grupmoshën midis 17 dhe 24 vjeç që janë kryesisht të papërshtatshëm, me obezitetin që është një problem i madh. Nëse ky trend vazhdon, ushtritë nuk do të kenë askënd për të rekrutuar deri në 2035-2040.

Çfarë e ardhme për ushtritë evropiane?

Ushtritë evropiane janë pak në “modalitet paniku”, tha Bove, ndërsa përpiqen të gjejnë rekrutë të rinj përballë kërcënimit në rritje nga Moska.

“Emigracioni mund të jetë përgjigja”, tha Bove, duke cituar se vende si Spanja, Franca dhe Portugalia tashmë po shqyrtojnë mënyrat që emigrantët të bashkohen me ushtrinë dhe të marrin nënshtetësinë pas disa vitesh në forca.

“Kjo është ndoshta mënyra më e mirë përpara,” tha Bove. “Sepse nuk mund t’i detyroni njerëzit të luftojnë për ju dhe të bashkohen me forcat e armatosura, dhe njerëzit nuk do të pranojnë kthimin e rekrutimit.”

“Është një problem i pazgjidhshëm, për të qenë i sinqertë,” tha Antrobus. Gjithçka fillon me politikën, vullnetin dhe interesin politik. Një zgjidhje për procesin e rekrutimit të ushtrive evropiane, tha Antrobus, do të përfshinte gjëra të tilla si “bërja e shërbimeve më tërheqëse, pagimi pak më i mirë, sigurisht përmirësimi i standardeve të jetesës – dhe thjesht nuk është mjaftueshëm i lartë në axhendën politike në krahasim me koston e jetesës dhe Ekonomia.”

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×