English

Punë nga shtëpia, rreth 1 në 3 shqiptarë kryejnë aktivitetin në distancë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Puna nga shtëpia me të drejtë pagese po kryhet nga rreth 1/3 e të punësuarve. Një anketë e zhvilluar nga IDRAPOLL, më 22-23 mars, doli në përfundimin se 32% e të anketuarve deklaron se në këtë situatë “po punon nga shtëpia”.

- Advertisement -

Anketa e zhvilluar përmes platformës online kishte si qëllim të eksploronte ndryshimet e mundshme të sjelljes së qytetarëve, si rrjedhojë e situatës së krijuar nga COVID-19. 

Nga pyetësori rezultoi se rreth 43% e banorëve të zonave urbane në Shqipëri, aktualisht punojnë nga shtëpia. Kjo shifër arrin në 48% për rastin e atyre që punojnë në sektorin publik dhe 38% për ata që punojnë në sektorin privat” vlerëson IDRA.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×