Pushime dimërore në Shqipëri, 310 mijë të huaj erdhën në shkurt

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në muajin shkurt në Shqipëri kanë ardhur 695 mijë njerëz, nga të cilët 310 mijë shtetas të huaj. Numrat tregojnë për shtim të numrit të vizitorëve me 50%.

Në Shqipëri po hyjnë gjithnjë e më shumë vizitorë nga jashtë dhe kjo nuk po ndodh vetëm në muajt e verës. Nëse shohim trafikun në muajin shkurt, autoritetet kanë regjistruar 310 mijë hyrje nga njerëz të huaj, nga 200 mijë që erdhën shkurtin e kaluar.

Pra, diferenca është e lartë dhe në deklarimet që ata kanë bërë, shumica raportojnë se kanë ardhur për pushime, arsye personale dhe vizitë tek miqtë e tyre.

- Advertisement -

Kjo prirje e qarkullimit në rritje, është më e fortë nga Europa, ku përmes linjave ajrore, apo kufijve tokësorë e detarë kanë ardhur 300 mijë shtetas të huaj. Ndërkohë nga Amerika kanë ardhur 6000 të tillë dhe pjesa tjetër, rreth 3000 vetë kanë mbërritur nga pjesë të tjera të globit.

Bashkë me hyrjen e shtetasve shqiptarë, në muajin shkurt kanë hyrë në vendin tonë 695 mijë njerëz. 

Kjo lëvizje është pozitive pasi injekton para në vendin tonë e cila shpërndahet tek bizneset vendase dhe njëkohësisht zgjeron konsumin e investimet. Me ritmin e qarkullimeve që nga muaji janar, pritet që edhe ky vit të shënojë rekorde në fluksin turistik në vend.  

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×