Pushohen punonjësit në rezidencën e mbretit Charles

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shumë punonjës në Clarence House, ish-rezidenca e mbretit britanik Charles III, do të humbasin punën e tyre pasi zyrat e mbretit dhe gruas së tij Camilla do të zhvendosen në Pallatin Buckingham pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II, shkruan Guardian.

Këtu përfshihen sekretarët privatë, anëtarët e zyrës së financave, ekipi i komunikimit dhe stafi i shtëpisë.

Sindikata e Shërbimit Publik dhe Tregtar dënoi vendimin për të pushuar anëtarët e stafit gjatë periudhës së zisë, duke e quajtur lëvizjen “të pandjeshme”.

- Advertisement -

“Ndërsa priten disa ndryshime familjare pasi rolet në familjen mbretërore ndryshojnë, shkalla dhe shpejtësia me të cilën u njoftua stafi është jashtëzakonisht e pashpirt,” tha sekretari i përgjithshëm i sindikatës Mark Servotka.

Zëdhënësi Clarence House shpjegoi se ligji kërkon që stafi të ndërgjegjësohet për situatën sa më shpejt të jetë e mundur.

Çdo anëtari i personelit që do të pushohet do t’i ofrohet rritje e pagës së largimit, tha ai.

Vendimi për largim nuk do të prekë asnjë punonjës për të paktën tre muaj, shtoi zëdhënësi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×