Biden: Sot mbyllim hapësirën ajrore për avionët rusë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në fjalën e tij të parë mbi gjendjen e kombit, Presidenti amerikan Joe Biden ka deklaruar se SHBA do bashkohet shteteve aleate duke mbyllur hapësirën ajrore për avionët rusë.

Sipas presidentit amerikan, sanksionet kundër homologut të tij rus, Vladimir Putin, do të shërbejnë për ta bërë të paguajë për veprimet e tij.

“Përgjatë historisë kemi mësuar se nëse diktatorët nuk paguajnë për agresionet e tyre, ata vazhdojnë te bëjnë më keq”, tha Biden.

“Putin është më izoluar nga bota nga sa ka qenë ndonjëherë”, shtoi ai.

Ai tha se lideri rus nuk i ka pranuar përpjekjet e vazhdueshme për të gjetur zgjidhje përmes rrugëve diplomatike dhe se kjo i ka bërë vendet aleate edhe më të bashkuar.

Kur historia e kësaj epoke të shkruhet, lufta e Putin në Ukrainë do ta lëjë Rusinë më të dobët, ndërsa pjesën tjetër të botës më te fortë, tha presidenti amerikan.

Sipas tij, Putin bëri përllogaritjet gabim dhe u “ndesh me popullin ukrainas”.

“Putin mund të rrethojë Kievin me tanke, por nuk do të mund të fitojë kurrë zemrat e ukrainasve”.

Teksa shprehu solidaritetin e tij për popullin e Ukrainës , Biden përsëriti qëndrimin e SHBA se nuk do të përfshihen në një konflikt në Ukrainë.

Biden njoftoi se SHBA ka ngritur një task forcë për të dokumentuar krimet e Putin.

Gjithashtu, departamenti i drejtësisë ka krijuar një task forcë për të hetuar veprimet kriminale të oligarkëve rusë.

Bashkë me aleatët do te gjejmë dhe konfiskojmë jahtet e tyre, apartamentet luksoze, avionët privatë  të tyre

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

TË FUNDIT

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

A do të rikthehet Bojko Borissov? Bullgarët sot sërish në zgjedhje

Qytetarët bullgarë këtë të diel u drejtohen qendrave të votimit Kjo është hera e katërt në dy vjet që bullgarët shkojnë në zgjedhje. Zgjedhjet e përgjithshme...

Nis regjistrimi në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, Basha thirrje qytetarëve

Ish-kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u bëri thirrje qytetarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc që të regjistrojnë veten dhe familjarët. Sipas tij, finalizimi me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?