Lavrov krahason SHBA me Hitlerin: Lufta e Tretë Botërore do jetë bërthamore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka krahasuar e Shtetet e Bashkuara të Amerikës me Hitlerin dhe Napoleonin.

Gjatë një konference shtypi në Moskë, Lavrov tha se SHBA po përpiqen t’u imponojnë rusëve pikëpamjen e tyre për të ardhmen e Evropës

“Amerikanët po u diktojnë gjermanëve se çfarë është e mirë për sigurinë energjetike evropiane. Ata thonë se nuk kanë nevojë për Nord stream 2 dhe se energjia do të sigurohet nga furnizimet nga SHBA, që është disa herë më e shtrenjtë. Napoleoni dhe Hitleri, ata kishin objektivin që të kishin të gjithë Evropën nën kontrollin e tyre. Tani amerikanët e kanë vënë Evropën nën kontroll”, tha Lavrov.

Teksa citoi fjalët e presidentit amerikan Joe Biden se ‘alternativa e vetme ndaj sanksioneve është një Luftë e Tretë Botërore’, Lavrov tha se Lufta e Tretë Botërore mund të jetë vetëm bërthamore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...