SHBA ‘dritë jeshile’ Polonisë për t’i dhënë Ukrainës 28 avionë MiG

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Plani i Polonisë për të dërguar avionë luftarakë në Ukrainë ka marrë dritën jeshile nga SHBA, pavarësisht paralajmërimit të Rusisë se çdo vend që ndihmon Kievin me forcë ushtarake ajrore mund të përfshihet në konfliktin e armatosur.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka deklaruar se SHBA janë në bisedime me Poloninë për të arritur një marrëveshje që do të lejojë avionët luftarakë polakë që të drejtohen nga pilotë ukrainas për t’u përballur me superioritetin e Rusisë në ajër.

Me këtë marrëveshje, Ukraina mund të marrë 28 avionë nga Polonia të modelit MiG-29, të prodhuar në Rusi. Më pas, Polonia do të përfitojë nga SHBA avionë të rinj F-16.

Shtëpia e Bardhë është duke punuar për realizimin e kësaj marrëveshjeje që mund t’i japë një ndihmë të madhe Ukrainës.

“Ka një numër sfidash, përfshirë mënyrën se si do të transferohen avionët nga Polonia në Ukrainë. Po punojmë mbi mundësinë për të ndihmuar Poloninë nëse vendos të transferojë avionët në Ukrainë”, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë për “Financial Times”.

Një zhvillim i tillë vjen në një kohë kur Ministria ruse e Mbrojtjes ka paralajmëruar vendet, përfshirë anëtaren e NATO-s Rumaninë, që të mos i ofrojë Kievit mjete luftarake ajrore pasi do të përfshihej direkt në konflikt.

Zëdhënësi i ministrisë ruse ka bërë me dije se disa avionë ukrainas janë ulur në Rumani dhe në disa vende të tjera fqinje, pa i përmendur me emra.

Sipas tij, nëse këto aeroplanë luftarakë sulmojnë forcat ruse nga territoret e këtyre vendeve, atëherë kjo mund të konsiderohet përfshirje në luftë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?