50 diplomatët rusë ‘non-grata’ nisen nga Nju Jorku drejt Moskës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 50 diplomatë rusë dhe familjet e tyre janë nisur nga aeroporti i Nju Jorkut drejt Moskës, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve RIA.

Shtetet e Bashkuara kërkuan largimin e diplomatëve rusë me pretendimin se ishin të përfshirë në “aktivitete të cilat nuk bien në përputhje me përgjegjësitë dhe detyrimet e tyre si diplomatë”, tha ambasadori amerikan në Këshillin e Sigurimit të OKB të hënën.

Ata do të udhëtojnë drejt Moskës me një avion të qeverisë ruse.

Sipas të dhënave nga Flight Radar24 ata fluturimi është nisur nga aeroporti John F. Kennedy në Nju Jork dhe është rrugës drejt Moskës.

Lajmi është konfirmuar dhe nga zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse Maria Zakharova.

“Avioni do të kthejë në atdhe diplomatët rusë të cilët u shpallën non-grata nga qeveria amerikane”, njoftoi Zakharova në Telegram.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?