Krerët e BE në Versajë për luftën në Ukrainë, pavarësinë nga energjia ruse

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Liderët e Bashkimit Europian janë mbledhur të enjten në Versajë për të diskutuar mbi mënyrat se si mund të ulin varësinë e vendeve të unionit ndaj burimeve të energjisë që vijnë nga Rusia.

Për sa i përket Ukrainës, ata pritet të ritheksojnë mbështetjen e tyre morale dhe politike, por nga ana tjetër ka të ngjarë të refuzojnë kërkesën e Kievit për të përshpejtuar procesin e anëtarësimit.

Takimi dyditor fillon të enjten në mbrëmje dhe organizohet nga presidenti francez Emmanuel Macron, shteti i të cilit aktualisht mban presidencën e radhës të Këshillit të BE-së.

Pasi mbërriti në Samit, Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen tha se “do të ri-mendojmë çështjen e burimeve energjitike sepse duhet të heqim varësinë nga lëndët djegëse fosile ruse” si dhe për të diskutuar mbi Ukrainën si “pjesë e familjes tonë”.

“Ne duam një Ukrainë të lirë dhe demokratike, me të cilën të ndajmë fatin tonë të përbashkët”, tha Von der Leyen.

Shefi i diplomacisë së BE Josep Borrell deklaroi “Jemi më të bashkuar se kurrë. Unë nuk i kam parë kurrë shtetet anëtare kaq të bashkuar me partnerët transatlantik”.

“Putin mendoi se do të triumfontë në Ukrainë – por dështoi. Ai mendoi se do të na përçante – ai dështoi. Ai mendoi se do të dobësonte aleancën transatlantike dhe ai dështoi”.

“Tani ai duhet të ndalë luftën”.

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se është kundër përshpejtimit të procedurave për anëtarësimin e Ukrainës në BE.

“Është shumë e rëndësishme që të vazhdojmë të ndjekim ato gjëra që kemi vendosur në të shkuarën”, tha Scholz, duke iu referuar marrëveshjes asociimit të firmosur në 2017 me Ukrainën për të thelluar marrëdhëniet politike dhe ekonomike.

Një qëndrim të ngjashëm ka mbajtur dhe kryeministri holandez Mark Rutte i cili u shpreh se “nuk ekziston një procedurë anëtarësimi e përshpejtuar”.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Liga e Konferencës, Ballkani fiton me përmbysje në Shkup

Skuadra e Ballkanit ka fituar me rezultatin 2-1 në transfertë përballë Shkupit, duke hedhur një hap të rëndësishëm drejt grupeve të Ligës së Konferencës. Kampionët...

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria e kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Propozimi u iniciua nga 36 përfaqësues të Partisë...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe...

TË FUNDIT

Liga e Konferencës, Ballkani fiton me përmbysje në Shkup

Skuadra e Ballkanit ka fituar me rezultatin 2-1 në transfertë përballë Shkupit, duke hedhur një hap të rëndësishëm drejt grupeve të Ligës së Konferencës. Kampionët...

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria e kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Propozimi u iniciua nga 36 përfaqësues të Partisë...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe...

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?